Każdy używa teraz Prestashop

Każdy sklep internetowy jest tworzony na jakiejś platformie. Wiele z tych platform korzysta z dobrze znanych rozwiązań technologicznych takich jak PHP, HTML, MySQL, ale jako zamknięte platformy nie mają dostępnego kodu źródłowego. Kod źródłowy jest często zastrzeżony przez producenta, co ma uniemożliwić konkurencji możliwość kopiowania konkretnych rozwiązań. Stwarza to jednak problem dla użytkownika.

Skoro nie ma on wglądu w kod źródłowy, a właściwie nikt, poza producentem nie ma dostępu do tego kodu, to producent jest jedynym źródłem, zazwyczaj odpłatnej, pomocy przy rozwiązywaniu ewentualnych problemów. Platformą open-source, w której można stworzyć swój własny sklep internetowy czy jakąkolwiek inną internetową działalność komercyjną, jest prestashop. Ponieważ jest to platforma udostępniana na licencji typu Open Software Licence, jest ona udostępniana nieodpłątnie, a każdy użytkownik ma wgląd i może modyfikować kod źródłowy całego projektu. Tak więc, prestashop jest w zgodzie z filozofią otwartego oprogramowaniu propagowaną przez takie osoby jak Richard Stallman, twórca projektu GNU, czy Linus Torvalds, twórca jądra systemu operacyjnego Linux. Licencja tego typu, używana przez wiele społecznościowych projektów szablonów http://szablonypresta.pl, jest podobna do innych, bardziej popularnych licencji oprogramowani, a są wykorzysywane przez większość wolnego oprogramowania na świecie, licencja Open Software License ma na celu doprecyzowanie penych kwestii związanych z prawnym funkcjonowanie takiej licencji, w taki sposób, by przedstawiała ona mocniejszy fundament prawny.

prestashop

PrestaShop jest przez to świetną propozycją dla ludzi, którzy świadomi prawnych, społeczych i praktycznych konsekwencji oprogramowania o zamkniętych licencjach, chcą prowadzić swoją działaność komercyjną na platformie, która jest przejrzysta dla bardziej zaawansowanych użytkowników, przez co pozwala na większą możliwość ingerencji w swoją strukturę. W ten sposób prestashop jest bezpieczną alternatywą dla podobnych platform, które są zamknięte. Dzieje się tak, ponieważ sam sposób obsługiwania takiego oprogramowania jest o wiele bezpieczniejszy. Wszelkie dziury w oprogramowaniu mogą być łatane odrazu z poziomu społeczności, nie koniecznie z poziomu producenta, co zapewnia szybką i skuteczną pomoc w takich wypadkach. Nie można zapominać, że są to podstawowe problemy, z którymi borykają się użytkownicy platform zamkniętych.